Naukę na wing foilu najlepiej rozpocząć na desce SUP z mieczem lub dużym statecznikiem. W ten sposób opanujemy kontrolowanie skrzydła ale nie będziemy musieli skupiać się na hydrofoilu. Oczywiście bardzo pomocne jest tutaj jak najmniejsze zafalowanie akwenu i niezbyt mocny równy wiatr. W polsce najlepiej rozpocząć naukę winga na zatoce puckiej.
Po opanowaniu deski SUP i winga możemy przesiąść się już na prawdziwą deskę do winga z hydrofoilem. Zalecamy na początku dużą wyporność rzędu 150 litrów, tak aby można było swobodnie stać na desce i dopiero wtedy podnosić skrzydło. Bardziej zaawansowani (i ambitni), mający wcześniejsze doświadczenie z hydrofoilem i dobre umiejętności balansu mogą pokusić się o deskę o 30 litrów większą od swojej wagi. Przy takiej desce start już będzie się odbywał z kolan, ale mając doświadczenie z innych wodnych sportów deskowych zaletą takiej deski jest to że będzie to już nasza deska docelowa. W tym przypadku idealny wiatr na naukę to conajmniej 15 węzłów i stosunkowo duży hydrofoil.
Dziś przedstawiamy Wam dwa pierwsze odcinki nauki wing foila z legendą sportów wodnych Robby Naishem. Pierwsza część omawia wszystkie najważniejsze zagadnienia na lądzie – jak pompowanie skrzydła, różne elementy wing foila, dobór sprzętu oraz jak przygotować się na wodę.
W części drugiej Robby pokaże Wam jak przenieść tę wiedzę na wodę. Jaka jest najlepsza pozycja na wing foilu, jak stać na desce, jak trzymać skrzydło do wing foila oraz jak wystartować na wing foilu.
Lekcja 1
Lekcja 2